A Szatmárnémeti Északi Színház termében szeptember 21-én 19 órától lesz látható a Székely Csaba egyfelvonásosaiból készült, Ándi Gherghe által színpadra vitt A 0. kilométerkőnél című előadás, amelyet szeptember 18-án mutatott be koprodukcióban a színház magyar és román színtársulata. A politikáról, emberek befolyásolásáról és előítéletekről szóló előadást szeptember 11-13 között parkokban játszották, minden helyszínen egy-egy történetet adtak elő a három színpadra vitt, modernkori tanítómeséből.
Az Ándi Gherghe által rendezett előadás szereplői Ioana Cheregi, Frumen Gergő, Keresztes Ágnes, Raluca Mara, Moldován Blanka, Poszet Nándor, Andrei Stan és Sergiu Tăbăcaru. A produkció jelmeztervezője Cristina Milea, zeneszerzője Moldován Blanka, dalszövegírója Andrei Stan, koreográfusa Szabó Franciska.
Gyerekjáték
A VIII. HolnapUtán Fesztivál keretében, szeptember 21-én, 20 órától, a magyar dráma napján kerül bemutatásra Nagyváradon O. Horváth Sári Gyerekjáték című darabja, Szilágyi Bálint rendezésében. A nagyváradi és székelyudvarhelyi színházak kortárs drámapályázatának nyertes szövegében hat nő és egy férfi élete keresztezi egymást. Eltérő korú, foglalkozású, életfelfogású, hétköznapi emberekről van szó, közös bennük azonban, hogy léthelyzetük központi kérdése a gyerek(nem)vállalás. O. Horváth Sári drámájában a családról alkotott legkülönfélébb elképzelések feszülnek egymásnak, miközben a szerző meglepő őszinteséggel beszél kirekesztettségről, identitáskérdésekről, valamint a gyerekvállalás ki nem beszélt nehézségeiről, lehetetlenségeiről. Az előadás a nagyváradi és szatmári társulatok koprodukciójában valósul meg.
Az előadásban a szatmári társulatból Gál Ágnes, Bogár Barbara és Budizsa Evelyn szerepel, a nagyváradi társulat tagjai közül pedig Szabó Eduárd, Pitz Melinda, Kocsis Anna, Tóth Tünde, Gajai Ágnes és Dombi Dávid lép színpadra. A produkció rendezője Szilágyi Bálint, díszlet- és jelmeztervezője Márkus Sándor.
Gyerekjáték
A magyar dráma napját követően, egy héten keresztül, minden nap egy-egy archív előadásfelvétellel is kedveskedik bérleteseinek a Harag György Társulat, klasszikus és kortárs magyar drámákból készült előadásaik közül, a karanténidőszakban meghirdetett Nézz vissza Haraggal program keretében. Szeptember 22-én, kedden a legendás, 1974-es Rút kiskacsát nézhetik újra, Karácsony Benő és Kisfalussy Bálint tollából, Szabó József Ódzsa rendezésében, 23-án, szerdán Móricz Zsigmond Sári bíró című darabjának 1979-es, Kovács Ádám által rendezett előadását, 24-én, csütörtökön Háy János: A Senák című darabjának Lendvai Zoltán által 2005-ben rendezett előadását, 25-én, pénteken, a Rideg Sándor - Tímár Péter szerzőpáros Indul a bakterház című darabjának Árkosi Árpád által, 2007-ben színpadra állított előadását, 26-án, szombaton pedig Örkény István Tóték című darabját, Sorin Militaru 2016-ban bemutatott rendezésében. A zárónapon Füst Milán Boldogtalanok című művének Radu Afrim által, 2011-ben rendezett előadása lesz megtekinthető. Mindezeket a felvételeket zárt YouTube-linkeken e-mailen keresztül teszi hozzáférhetővé a Harag György Társulat, kizárólag hűséges bérletesei számára. A felvételek szeptember 27-e, vasárnap éjfélig maradnak elérhetőek.
A bérlettel nem rendelkező színházbarátok számára a hét végéig, azaz ugyancsak 27-e éjfélig marad elérhető a társulat YouTube-csatornáján négy, már korábban feltöltött, ugyancsak magyar dráma alapján készült előadás felvétele: Móricz Zsigmond Rokonok (rendező: Babarczy László), Barta Lajos Szerelem (rendező: Keresztes Attila), Hatházi András Manka (rendező: Hatházi András) és Visky András Pornó (rendező: Visky András), illetve Spiró György Helló, doktor Mengele! (rendező: Lendvai Zoltán) című műveinek szatmári bemutatói.
A sorozat „záróhétvégéjén”, 26-án, szombaton és 27-én, vasárnap újra jelentkezik élőben is a társulat, az Északi Színházban, ahol Szőcs Géza Raszputyin című darabjának Sardar Tagirovsky által rendezett előadását tűzik műsorukra.
„A magyar dráma napján általában zsúfolt házakkal játsszuk aktuális, magyar szerző darabja alapján készült előadásainkat. Sajnos a járványügyi intézkedésekből adódóan mostanában alig negyedházaknak játszhatunk, így előadásaink kevés emberhez juthatnak el egy alkalommal. Nem lesz ez másként Szatmáron és Nagyváradon sem. Ez a kényszerhelyzet indított bennünket arra, hogy időben és térben is kiszélesítsük az idei megemlékezést, és egy héten keresztül, nem csak több földrajzi helyszínen, de a virtuális térben is megszólítsuk a közönséget a klasszikus és kortárs drámairodalom fontos alkotásaival. Így azok is részesülhetnek az előadásainkból, akik a helyek korlátozott száma miatt nem jutnak be a színházterembe” – nyilatkozta a kezdeményezésről Bessenyei Gedő István társulatigazgató.